Jak prawidłowo stosować preparaty donosowe?
Wiele osób błędnie stosuje preparaty donosowe, co może znacząco wpłynąć na ich działanie. Błędy najczęściej wynikają z braku wiedzy pacjentów, złej interpretacji zaleceń lekarskich lub nieprzestrzegania prawidłowego dawkowania. Zarówno nadużywanie leków, jak i ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do niekorzystnych dolegliwości lub braku skuteczności terapii.
Technika i miejsce podawania
Technika podawania jest istotna dla skuteczności preparatów donosowych. Istnieją dwa sposoby podawania kropli: rozpylenie lub wkroplenie. Wszystko zależy od aplikatora, który jest dołączony do produktu. Podczas stosowania ważne jest, aby aplikator był skierowany nie na wprost, a na ściany błony śluzowej nosa, co znacząco zwiększa wchłanialność stosowanego produktu.
Aplikowanie kropli donosowych
Krople najlepiej podawać na leżąco lub stojąco. Przy aplikacji na leżąco, ważne jest, aby odpowiednia ilość substancji czynnej trafiła do błony śluzowej małżowiny nosowej środkowej. Krople powinny być aplikowane po 1-2 kroplach do każdej z dziurek. W celu lepszego wchłonięcia przez błony śluzowe, należy odczekać około pół minuty w jednej pozycji. W trakcie aplikacji należy leżeć na plecach, z głową odchyloną do tyłu, a po zakropieniu warto wykonać ruchy na boki by rozprowadzić krople.
Drugim sposobem aplikowania kropli jest aplikacja na stojąco, która polega na odchyleniu głowy maksymalnie do tyłu. Podczas zakrapiania należy wykonać niewielki wdech, aby krople zostały głębiej wchłonięte. Po zakropieniu należy odchylić głowę do przodu i utrzymać ją w takiej pozycji przez około minutę. Dodatkowo warto wykonać kilka ruchów głową, aby lepiej rozprowadzić krople w jamie nosowej.
Aplikowanie kropli z rozpylaczem w formie aerozolu
Krople z aerozolem są łatwiejsze do aplikacji. Można je stosować w różnych pozycjach. Przed rozpyleniem, tak jak w przypadku kropli zwykłych, należy odchylić głowę do tyłu. W przypadku stosowania preparatów obkurczających naczynia krwionośne, po zastosowaniu kropli należy odczekać kilka minut, po czym należy opróżnić nos i ponownie zakropić. Dzięki temu substancja dotrze głębiej.
Sposoby aplikacji maści do nosa
Maści do nosa są najrzadziej wybieraną formą produktów do nosa. Najwygodniej nałożyć je na patyczek higieniczny i rozmasować na skrzydełku nosa, aż do momentu całkowitego wchłonięcia. Maść należy stosować ściśle według instrukcji dołączonej do opakowania. Maści często wykazują dodatkowe działanie nawilżające śluzówkę nosa oraz dłużej utrzymują się na błonach śluzowych. Często są stosowane w przypadku uczucia swędzenia, pieczenia czy ogólnym dyskomfortem w jamie nosowej. Dla klientów, którzy poszukują ciekawych rozwiązań do pielęgnacji nosa mamy maść nawilżającą, która może wzmocnić śluzówkę nosa podczas przeziębienia, alergii czy nieżytu nosa https://gofarm.pl/product/nawilzajaca-masc-do-nosa/
Błędy popełniane podczas aplikacji kropli do nosa
Osoby stosujące krople do nosa mogą robić to nieumiejętnie, przez co efekt często nie jest zadowalający. Wymienia się kilka błędów, jakie popełniają pacjenci:
- Zbyt mocne pociąganie nosem w trakcie aplikacji
- Naciskanie jednej strony nozdrzy w momencie podawania do drugiej dziurki
- Nieodpowiednia ilość podawanego preparatu
- Zła pozycja podczas aplikacji
- Brak higieny końcówki aplikatora po każdym zastosowaniu
- Zbyt głębokie wprowadzenie końcówki aplikatora do nosa
- Dotykanie końcówką aplikatora błon śluzowych nosa
Błędy popełniane podczas aplikacji maści do nosa
- Opróżnianie nosa niezwłocznie po zastosowaniu maści
- Zbyt głębokie wprowadzenie maści do nosa
- Stosowanie zbyt dużej dawki maści
- Zbyt częste stosowanie produktu
O prawidłowej pielęgnacji nosa i zatok napisaliśmy tutaj > https://gofarm.pl/pielegnacja-nosa-i-zatok/
Zachęcamy do lektury, w szczególności w jesienno-zimowe dni.