Wyroby medyczne farmaceutyczne – wsparcie pacjentów w codziennych dolegliwościach
Grupa wyrobów medycznych to nie tylko plastry, implanty, testy diagnostyczne czy urządzenia do monitorowania stanu zdrowia pacjentów typu USG. Wśród tych produktów jest grupa wyrobów medycznych „farmaceutycznych”, które, dzięki swojemu mechanizmowi działania, wielu wskazaniom oraz formom, wspierają pacjentów w codziennej walce z chorobą podnosząc komfort ich życia. Termin ten został wprowadzony na potrzeby wewnętrznej klasyfikacji przez specjalistów marki Gofarm i z sukcesem jest coraz częściej stosowany przez producentów tego rodzaju wyrobów medycznych.
Główne funkcje wyrobów medycznych
Wyroby medyczne to szeroka grupa produktów i narzędzi do diagnostyki, monitorowania i wspierania pacjentów w chorobach.
Ustawa z dn. 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych definiuje je w ten sposób:
” wyrób medyczny – narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć
– który nie osiąga zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być wspomagane takimi środkami;„
Za: urpl.gov.pl
Jakość wyrobów medycznych w Unii Europejskiej określa norma europejska ISO 13485:2016. Wyroby medyczne podlegają podziałowi na klasy I, IIa, IIb, III. O przynależności do danej klasy decyduje stopień inwazyjności wyrobu, czas i rodzaj styczności z organizmem pacjenta. Reguły specjalne i inne reguły opisuje załącznik VIII Rozporządzenia MDR. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule o sposobie klasyfikowania wyrobów medycznych, który możesz przeczytać TUTAJ.
Czym są wyroby medyczne farmaceutyczne
Oficjalna nomenklatura branżowa nie zawiera w swoich klasyfikacjach tego terminu- został on stworzony na potrzeby wewnętrznej klasyfikacji przez specjalistów Gofarm. W branży można spotkać określenia takie jak wyroby medyczne substancyjne lub borderline, choć termin wyroby medyczne farmaceutyczne jest coraz częściej spotykany.
Wyroby medyczne farmaceutyczne to produkty składające się z substancji lub mieszanin substancji, które są przeznaczone do wprowadzenia do organizmu ludzkiego przez jeden z otworów ciała lub do podania na skórę. Są to więc produkty w formach takich jak: kremy, żele, maści, tabletki, krople, proszki i syropy dostępne w różnych typach opakowań np. spraye do nosa, krople do uszu, czy zestawy do sporządzania roztworu.
Wyroby medyczne farmaceutyczne swoimi formami przypominają leki, jednak nie wykazują działania farmakologicznego. Ich działanie opiera się na właściwościach fizycznych, które przywracają funkcje fizjologiczne organizmu, np. regulacja PH miejsc intymnych. Receptury wyrobów medycznych zawierają składniki o działaniu nawilżającym, ochronnym, powlekającym, łagodzącym, dzięki którym wyroby medyczne farmaceutyczne wspierają pacjentów w powrocie do zdrowia.
Wyroby medyczne farmaceutyczne specjalistyczne i do codziennego użytku
Wyroby medyczne farmaceutyczne przeznaczone są do stosowania przy codziennych dolegliwościach, ale to także produkty specjalistyczne (np. dla pacjentów onkologicznych). Są dużym wsparciem dla osób przewlekle chorych m.in. niwelują skutki uboczne działania stosowania leków lub niekorzystnych warunków środowiskowych. Między innymi oczyszczają nos i zatoki z alergenów lub tworzą barierę ochronną na skórze chroniąc ja przed działaniem szkodliwych czynników. Nawet przy regularnym stosowaniu ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest minimalne.
Przez swoją płynną, półpłynną lub stałą formę wyroby medyczne tej kategorii są często zestawiane z lekami i suplementami diety. Dzięki szerokim wskazaniom związanym z jednostkami chorobowymi (czego brak suplementom i kosmetykom), łatwiejszemu oraz szybszemu procesowi wprowadzenia na rynek (w porównaniu z lekami), wyroby medyczne farmaceutyczne są produktami, które warto mieć w swoim portfolio.
Więcej informacji o tym dlaczego warto inwestować w rozwój wyrobów medycznych farmaceutycznych przeczytasz w TYM artykule.